Akademia Sztuk Pięknych

Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną

Serdecznie zapraszamy nauczycieli akademickich oraz studentów wszystkich Wydziałów na kolejne wydziałowe spotkanie dyskusyjne, które odbędzie się 14 listopada 2016 roku (poniedziałek) o godz. 19.30 w sali 1.01 w budynku Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39.
Tym razem będziemy mieć zaszczyt gościć panią prof. PAN dr hab. Martę Leśniakowską (Instytut Sztuki PAN).
Temat spotkania: Sztuka dzisiaj „pośród gęstych mroków” , czyli po co artyście potrzebna jest historia sztuki.
Krótki opis:
Jaki jest status historii sztuki w dzisiejszej praktyce artystycznej? Stary koncept, że istotą instytucji sztuki jest jej historia, a sztukę robi się ze sztuki, ma swoje konsekwencje dla dzisiejszej twórczości.
Wykład podejmuje problem niewygasającego od XVIII wieku pytania, do czego artyście potrzebna jest historia sztuki i kto – a zatem JAK – tę historię pisze: sami artyści, czy nieartyści – historycy sztuki jako zawodowi producenci sztuki i jej dziejów.
Jak te dwie (kontr-)historie obecne są w dzisiejszej praktyce artystycznej? I czy to jest sprawcze dla dominującej cechy współcześnie wytwarzanej sztuki, czyli jej retrospektywności, która zmienia status reprezentacji historii i wprowadza opisaną przez Marka Godfrey’a (2007) figurę artysty jako historyka.
Zwrot historiograficzny w sztuce aktualnej obserwowany będzie w odniesieniu do najnowszej pracy duetu artystek młodej generacji: Karskiej&Went.
Na kolejnym spotkaniu, zaplanowanym na 21 listopada, będziemy gościć panią prof. Marię Poprzęcką.