Akademia Sztuk Pięknych

Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną

Miejsca pamięci. Wyobraźnia zbiorowa. Recepcja twórczości. Konferencja edukacyjna w Żelazowej Woli

3.03.2017 r. w godzinach 10.00-19.30.

Wstęp wolny.

Wystawa czasowa „Chopinowi. Trzy pomniki dla kompozytora 1894 – 1926 –1961” poświęcona bardzo odmiennym sposobom upamiętniania kompozytora na przestrzeni kilku dziesięcioleci pozwala przyjrzeć się kronice wznoszenia obelisku, najstarszego pomnika ku czci artysty, na który władze carskie z trudem wyraziły zgodę, secesyjnemu i najbardziej popularnemu wizerunkowi znanemu z Łazienek Królewskich oraz abstrakcyjnemu projektowi Krystiana Burdy, który zerwał z figuratywną tradycją.

W ramach konferencji poszerzającej kontekst ekspozycji zapraszamy na prelekcje czołowych polskich naukowców na temat Domu Urodzenia Fryderyka Chopina na tle innych miejsc pamięci, kompozytora w perspektywie antropologii pamięci, ikonografii chopinowskiej, a także dziejów rzeźby i medalierstwa oraz historii recepcji twórczości Fryderyka Chopina. Wystąpi między innymi pracownik Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną dr Anna Rudzka: Chopin w rzeźbie.

Wydarzeniu będą towarzyszyły kuratorskie oprowadzania po wystawie czasowej oraz Domu Urodzeniu Fryderyka Chopina otwartym na nowo po kilku miesiącach prac konserwatorskich rekonstruujących międzywojenne polichromie.