Spotkanie dyskusyjne wokół książki dr. Filipa Lipińskiego: Ameryka. Rewizje wizualnej mitologii Stanów Zjednoczonych

Opublikowano 7 czerwca 2022

Serdecznie zapraszamy na spotkanie dyskusyjne wokół książki dr. Filipa Lipińskiego (Instytut Historii Sztuki UAM) Ameryka. Rewizje wizualnej mitologii Stanów Zjednoczonych (Wydawnictwo Naukowe UAM 2021). W spotkaniu udział wezmą:

– prof. dr hab. Maryla Poprzęcka, Wydział Artes Liberales UW

– dr hab. Justyna Wierzchowska, Wydział Anglistyki UW

– dr Filip Lipiński

– dr Jakub Dąbrowski, Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną ASP – prowadzenie

Termin spotkania: sobota, 11 czerwca, godz. 16:30

Miejsce spotkania: oficyna Pałacu Czapskich (dawna Galeria Fibaka), Krakowskie Przedmieście 5

Książka stanowi krytyczną analizę formacji i późniejszych rewizji tego, co autor określa mianem amerykańskich wizualnych mitów. Mity te osadzone są w szeroko pojętej wizualności, modelach spojrzenia, obrazach, sztuce i innych przejawach kultury wizualnej, takich jak film. Ameryka została napisana przede wszystkim z perspektywy historyka sztuki, ale również amerykanisty, ma zatem charakter interdyscyplinarny, łączący refleksję z dziedziny historii sztuki, studiów nad kulturą wizualną i studiów amerykanistycznych. Będzie pretekstem do rozmów o Ameryce!